Všichni víme, že za peníze si štěstí nekoupíme. Touha po penězích je v nás ale tak hluboce zakořeněná, že málokdo s touto tezí hluboko v sobě doopravdy souzní. Proč jsou pro nás v životě peníze tak důležité? Tento problém můžeme přirovnat například ke shromažďování potravin, ke kterému měli naopak sklon naši předci, kteří suroviny mohli hromadit snáze než peníze. Pokud bychom tento problém rozpitvali, najdeme v něm ukrytou touhu po bezpečí a jistotě. Peníze (anebo právě ty nahromaděné potraviny) nám mohou pomoci překonat období nedostatku, které se každý v podvědomí aspoň trochu bojíme.
Víme, že když se máme dobře, pravděpodobně dříve nebo později přijde období, kdy zase takový nadbytek mít nebudeme. A proto je pro nás důležité mít určité zásoby, na které můžeme v těchto případech sáhnout. Další součástí touhy po penězích je hierarchie, kterou máme v genech také zakódovanou. Dříve jsme žili ve smečkách, které měly svou hierarchii a kde byli speciálně postavené skupiny. V tehdejší době se toto postavení určovalo podle síly. Uplatnění fyzické převahy je ale v dnešní době potlačeno.
Zákonitě ale nejde, aby došlo k úplnému vymizení tohoto určujícího faktoru, takže jsme pouze vyměnili peníze za sílu. Ten, kdo má peníze je v očích druhých výše postavený. Peníze v dnešní době ale nejsou zrovna nadbytečná komodita, takže úvahy o tom, jak mít víc peněz, než někdo druhý byly posunuty na druhou kolej a na té první se ocitly otázky, jak mít dostatek peněz na obživu sebe a své rodiny. Ano, čím dále častěji se mezi námi objevují lidé, kteří musí slevit ze svého životního standardu, protože dnešní inflační doba jim tento postup přikázala. Ale i tak je možné v klidu a pohodě nakoupit dárky na Vánoce nebo nové auto, stačí například využít rady zkušených finančních poradců nebo třeba americkou hypotéku bez dokládání příjmu Nebankovní hypotéky.